POWIERZ NAM swoje mieszkanie w zarządzanie:

Zwiększymy Twoje przychody
skracamy okres pustostanów, szczegółowo rozliczamy najemców

Zwiększymy bezpieczeństwo najmu
prowadzimy selekcję najemców, monitorujemy płatności

Oszczędzimy czas i zapewnimy spokój
reagujemy na nagłe problemy i bieżące zgłoszenia od najemców 

Nasz blog

Jakie mieszkanie można kupić za milion? 25.04.2016

 

Milion to magiczna liczba. Posiadanie miliona stawia Cię w gronie szczęśliwych milionerów. Oczywiście milion milionowi nierówny. Co innego oznaczał milion złotych polskich przed wojną, co innego po niej. Co innego w roku 1994 i co innego w roku 1996, bo w międzyczasie nastąpiła w Polsce denominacja. Co innego znaczy milion złotych, co innego milion indonezyjskich rupii (tj około PLN 293), czy milion dolarów singapurskich (około PLN 2,81 mln), jeszcze co innego milion funtów (ok PLN 5,65 mln).

Co innego oznaczało posiadanie miliona złotych w 1998 roku, co innego oznacza posiadanie tego samego miliona dziś, niecałe 18 lat później. Wtedy można było za milion złotych kupić około 33 kawalerek w Łodzi. Dziś tych samych kawalerek w blokach czy kamienicach można by kupić już tylko 10. Może 12 –  np Mzuri Investmetns kilka miesięcy temu sprzedawało kawalerki w kamienicy przy ul Pabianickiej w cenach zaczynających się od PLN 75 tys (po remoncie, wraz z kompletem wyposażenia i umeblowania).

Ostatnio Robert podesłał nam linka do mieszkania w Poznaniu kosztującego – jeśli dobrze pamiętam – PLN 4,5 mln. Jak na Poznań to dużo. Nie wiem ile jest dziś ofert mieszkań w Poznaniu czy w innych polskich miastach wartych powyżej miliona złotych. Pewnie niewiele. W Warszawie powyżej miliona złotych kosztują apartamenty w dwóch najbardziej prestiżowych lokalizacjach mieszkaniowych – The Cosmopolitan oraz Złota 44 (której najem obsługuje Mzuri). W sumie w tych dwóch wysokościowcach jest około 300 apartamentów. Poza nimi, może znajdziemy w Warszawie jeszcze ok 200-300 tak drogich apartamentów w innych prestiżowych budynkach. Ale w sumie ofert sprzedaży mamy teraz w Warszawie pewnie kilkadziesiąt tysięcy, więc te z kategorii milion + stanowią poniżej 1% warszawskiej oferty mieszkaniowej.

A jak to wygląda w Singapurze? W dzisiejszym Straits Times wyczytałem, że mieszkania warte milion + to aż 83% całej oferty sprzedawanych mieszkań. Czyli jedynie co 6-te sprzedawane mieszkanie można kupić w cenie PONIŻEJ miliona. Dolarów singapurskich. Czyli poniżej 3 milionów złotych!!! Ceny w Singapurze ostatnio spadły. W latach 2010-2013 takich mieszkań było tylko 6%.

Co wynika z tego porównania?

Wiele różnych rzeczy. Po pierwsze, że ceny mieszkań w Singapurze są wysokie. Lub że ceny w Warszawie są niskie. OStatnio byłem kilka dni w Bangkoku. Zbyt krótko by szczegółowo rozeznać się w rynku, a le wystarczająco długo by się zorientować, że w nowo budowanych kondominiach (wysokich blokach z basenami wokół terenu) ceny zaczynają się od 8-10 milionów bahtów (czyli od PLN 700-900 tysięcy wzwyż). Najtańsze ogłoszenie jakie widziałem, to ceny od 6 milionów bahtów (od PLN 550 tyś wzwyż). Ceny w Warszawie naprawdę są niskie.

Po drugie, w Warszawie są niższe nawet jeśli uwzględnimy różnicę w zarobkach. Słyszałem od Polaków tu pracujących i mieszkających, że zarobki w Polsce i w Singapurze są kwotowo podobne, gdyby pominąć odmienność walut. Średnia płaca wynosi około 3000, dobra pensja to 5.000, a bardzo dobra to powyżej 10.000. Koszty utrzymania też są podobne, może w Singapurze nawet nieco niższe niż w Warszawie – dziś jadłem lunch za 5,50. Przejazd metrem kosztuje ok 2. Piwo w sklepie jest nieco droższe – od 5 wzwyż, ale już w taniej restauracji  podobnie – ok 8-15 zł. Taksówki tańsze – wejście od 3,50. A mimo to, mieszkania są dużo droższe nawet w cenach bezwzględnych.

Po trzecie, trudno jest ze sobą porównywać te ceny. Mieszkania w singapurskich blokach często mają wyższy standard. Może nie samego mieszkania, ale terenu wokół. Typowo znajdują sie na nim basen lub nawet kilka, siłownia, miejsce na grille i pikniki.

Po czwarte, wprowadzony przez rząd pakiet tzw „price cooling measures” chyba zadziałał skoro wzrósł odsetek mieszkań dostepnych w cenach poniżej miliona dolarów.  O tym pakiecie napiszę więcej kolejnym razem.

Co można kupić w Singapurze za milion dolarów? Oto kilka przykładów. Mieszkanie w osiedlu Azalea Park Park Condominium (1314 stóp kwadratowych, czyli ok 122 m.kw) w cenie SGD 990 tyś. Bliss Loft – 797 sqf = SGD 960 tyś. Changi Court – 969 sqf = SGD 950 tys. Citylights – 560 sqf, czyli ok 56 m.kw = SGD 970 tyś. Domus – 494 sqf = SGD 900. Haig 162 – 581 sqf = SGD 925 tys. River Bay – 785 sqf = 961 tyś. The Bayshore – 980 sqf = SGD 980 tyś. Ogólnie rzecz biorąc, średnia cena za 1 kwadratową stopę wynosi ok SGD 1200 (rozpiętość od 750 do 1800 SGD za sqf.

Ponieważ 1 m.kw mieści około 11 stóp kw, to cenę SGD 1200 psf należy pomnożyć przez 11 by obliczyć cenę za m.kw. Wynosi ona SGD 13 200 za m.kw, czyli PLN 37 000 za m.kw. Za milion złotych można by w Singapurze kupić co najwyżej … 28-metrową kawalerkę poza centrum, jeśli by kosztowała tyle samo za m.kw co większe mieszkania. Zwykle są droższe. Czyli pewnie nie starczyłoby nawet na 20-metrową kawalerkę.  W Warszawie za milion można nadal kupić 55-metrowe mieszkanko na jednym z niższych pięter w najbardziej luksusowym budynku w samym centrum stolicy z miejcem w podziemnym garażu oraz meblami kuchennymi wliczonymi w cenę.

Powrót do spisu aktualności